Başı hoş, ortası koş , sonu boş 
Sen işin sonuna bak 
İster sürün , ister yürü , ister koş , ister uç...
Sen işin sonuna bak 


Zorluklara ,zahmete bakma
Yokuşa sürün de yenişe akma 
Umudun varsa zorlukları takma 
Sen işin sonuna bak
                              
                                       YAREN DENİZ
umut
                       
  

    İnsanı hayatta tutan şey nedir, hiç düşündünüz mü? Eminim ki hepimizin aklından geçmiştir. Neden insanlar bu zor hayata katlanıyor ya da katlanamayanların farkı ne? Bizi bu hayatta motive eden şeyler neler? Öncelikle şunu söylemek isterim ki hayat her zorluğa rağmen yaşanmaya değer bir şey. Her yeni günde bir umut, bir güzellik olduğunu bilelim. Gelelim sorularımıza..
   
     İnsanların hayatta yaşayabilmesi için önceliği temel ihtiyaçlarıdır. Temel ihtiyaçlarımızdan birinin eksikliği bizi çaresiz, mutsuz, umutsuz bir insana dönüştürür. Temel ihtiyaç sıkıntısı olmayan insanlar ise -araştırmalara göre- kendini kanıtlama ve takdir görmek için hayata motive oluyorlarmış. Bilgi edindikçe, takdir görüp kendini kanıtladıkça yarınlara inançları artıyormuş. Buraya kadar araştırmaların sonuçlarından bahsettim. Bir düşünün bakalım siz ne kadar katılıyorsunuz bu duruma? Siz de takdir görmeden, bir şeyler kanıtlamadan umutla bakamıyor musunuz yarınlara? Sizce yarınlar ne demek? 

Bence yarınlar henüz gerçekleşmemiş hayaller, bu hayallerin gerçekleşme ihtimalleridir. Her ne kadar zor, imkansız gibi görsek dahi beklediğimiz o yarınların gerçekleşme ihtimalinin hep %50 olduğunu bilmektir. Yarınların hepsi umuttur. Bırakın kanıtlamayın birilerine kendinizi. Takdir görmeyin. Kendiniz için sadece kendiniz için yaşayın. Sizi kim seviyor, kim yanınızda düşünmeden özgürce yaşayın. En önemlisi kendinize inanıp güvenin.


Bilmenizi isterim ki hayatı hangi uçtan tuttuğunuz önemlidir. Çünkü bir tarafı öldürür bir tarafı yaşatır. Siz hayatı yaşatan tarafından tutun. Başında da söylediğim gibi hayat ne olursa olsun yaşamaya değer. Düşeceksiniz elbet, ağlayacaksınız saatlerce, yitireceksiniz belki de o an umudunuzu, yalnız kalacaksınız, her şey üstünüze geliyor gibi olacak. İşte tam da böyle zamanlarda vazgeçmeyin hiç bir şeyden. Hayatını sadece kendiniz için yaşayın, kimse için yaşamayın. Çünkü bir süre sonra başkalarını düşünmekten, kendi hayatınıza odaklanıp motive olmayı unutabilirsiniz. Son olarak, hayatın cilvelerine ve bazen kırıcı olan tutumlarına karşı sabırlı olun. Pes etmeyin. Unutmayın hayat siz olmadan da gülüp oynuyor.
                                     

"Bir akşam üstü geldin ve gün batmadan gideceksin..."
                                                              Erdal DEMİRKIRAN


                                                                                                  SEVGİ VE UMUTLA KALIN ...

42 Yorumlar

 1. çünkü bir tarafı öldürür bir tarafı yaşatır

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet öyle kesinlikle :) Yorumun için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Harikaaa.. Bir solukta okudum..

  YanıtlayınSil
 3. Yaren hanım yazınız başlığı çok hoş her şeye rağmen yaşamalı insan

  YanıtlayınSil
 4. Öncellikle şiir güzel ve hoş olmuş. hayat her şeye rağmen bir şekilde geçiyor önemli olan boş geçirmemek yaşamaya değer hale getirmek hayal kurmak,plan yapmak,karar almak , hedef koymak ama yapmak yapmaya çalışmak amaç olmalı amaçsız olmaz elinize dilinize yüreğinize sağlık bu güzel yazınız için takibe aldım sizi saygılar sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle öyle. Çok teşekkür ederim sevgilerr...

   Sil
 5. Şiiriniz güzelmiş elinize sağlık. Sevgiler:)

  YanıtlayınSil
 6. Güzel şiir.
  Akibetimiz hayr olsun.

  YanıtlayınSil
 7. Yeni bir gün, yeni umutlar. Hayallerinin gerçekleşme ümidi. Yaşatan bu gerçekten.

  YanıtlayınSil
 8. Şiiriniz gerçekten çok başarılı.

  Dediğiniz gibi insanlar sebeplere tutunup yaşamaya devam etmeli. Pes etmek yok! Bu günler de geçecek...

  YanıtlayınSil
 9. Selamlar sizleri takipteyim sizde son yazıma yorum yapıp takip ederseniz çok ama çok mutlu olurum :)

  YanıtlayınSil
 10. Çok başarılı bir yazı olmuş. O temel ihtiyaçlar konusunda o kadar haklısınız ki. Biri eksik olunca hayat çok zorlaşıyor. Bu güzel yazınızdan dolayı sizi takibe aldım 🙂 Sağlıcakla kalın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederimmm.Evet maalesef öyle zorlaşıyor hayatlar

   Sil
 11. O kadar umut dolu o kadar hoş bir yazı ki... İnsanın bu yazıyı okuyup umutlanmaması, mutlu olmaması imkansız. Kelimelerinizi öyle özenle ve şık bir şekilde seçmişsiniz ki okurken insan etkilenmeden edemiyor. :)
  Ellerinize sağlık, yazınız enfes olmuş! Kendinize çok iyi bakın, kucak dolusu koskocaman sevgiler!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için. Sizde kendinize çok iyi bakın:)

   Sil
 12. Şiiriniz ço hoşuma gitti. Bir de umuda olan inancınız. İnanç yoksa umut da yok. İnanç umudun mayası konumunda. Umutla başlıyor hayat kurmak. Güzel hayallerimizin gerçekleşmesi dileğiyle vesselam.

  YanıtlayınSil
 13. Mana yüklü bir şiir olmuş. Ayrıca içinde olduğumuz bu zor duruma rağmen çok motive edici bir yazı yazmışsın. Söylediğin gibi umudumuz kadar varız bu hayatta. Umudumuzu yitirmediğimiz sürecede hep var olacağız. Kalemine sağlık. Saygılarımla. Vesselam...

  YanıtlayınSil
 14. Zorluklar bizi olgunlaşıtırıp yaşamı daha iyi anlamamızı sağlıyorü bu nedenle onları engel gibi görmeyip fırsata dönüştürmeliyiz.

  YanıtlayınSil
 15. Zaten başkalarının ilgisine bağımlı olmak insanı mutsuzluğa sürükleyen asıl şey. Günümüzde her şeyin yapay olmasının nedeni de bu değil mi zaten? Mış gibi yapmak. Burada ben öyle değilim de demiyorum aslında. Çünkü herkes belli bir seviyede mış gibi yapıyor. Çünkü insanlar farklı, istekler farklı. İnsanlara empoze edilen şey de bu. Daha en başından, bebeklikten itibaren. Hep bir beklentiler silsilesi. Sonra hayat koşuşturmacası. Ama tüm bunların yanında hatta bunlardan önce insan kendini bulmalı diye düşünüyorum. Kendi sevdiği, sevmediği, istediği, istemediği şeyleri bulmalı en azından yani. Kimliği olan insanın umudunun daha fazla olduğunu düşünüyorum. Çünkü içten gelen şeyleri kimse senden alamaz ve tükenmezler. Umut da böyle bir şey. Belki buna bağlı gelişen bir şey. İnsanın kendi olmasına bağlı yani. Her insanın içinde var ama bazen kendimizden o kadar uzaklaşıyoruz ki onu göremiyoruz. Bu arada kalemine sağlık :)

  YanıtlayınSil
 16. Elinize saglik harika bir yazi, karamsarliga dustugumuz su gunlerde ilac gibi geldi

  YanıtlayınSil
 17. İnsan egoist canlıdır hepsi gibi. Hazcılık olmasaydı bugün canlı kalmazdı diye düşünüyorum. Sevmek de buna dahil. Güzel şeyler bu nedenle insanın tutunduğu gerçeği. İnsan acizdir.

  YanıtlayınSil
 18. mutluluk veren bir yazı ne güzeeel :)

  YanıtlayınSil
 19. Tüm zorluklara rağmen, tüm olumsuzluklara rağmen hayata hala yaşamasını bile çok güzel. Özellikle eylülde..

  YanıtlayınSil
 20. Hiç sıkılmadan okudum. Akrçtı gitti sanki içime içime. Ellerine sağlık, bayıldım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aktı gitti yazacaktım ama klavyem bana malesef muhalefet oldu.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim. Sevgiler :)

   Sil
 21. çok güzel bir yazıydı..keyif aldım okurken

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Daha yeni Daha eski